Egyre bonyolultabb a férfiak élete
2008.09.17. 14:10
A férfiak élete bonyolultabb, mint valaha - legalábbis a Discovery által készített, kedden közzétett tanulmány szerint, amely a mai férfiak vásárlási és magánéleti szokásait vizsgálta. A több mint 12 ezer férfi részvételével végzett kutatás szerint a fiatal férfiak egyre későbbre tolják az élet hagyományos mérföldköveit, így például a gyerekvállalást. De arra is fény derült, hogy Európában a magyar férfiak tartják kapcsolataikban az egyenlőséget a legfontosabbnak.
A 15 országban elvégzett felmérésben több mint 12 ezer, 25-39 év közötti férfi vett részt - köztük 506 magyar fiatalember. A tanulmány szerint a mai férfiak gyakran harmincas éveik végén érik el a férfivá válás tradicionális állomásait: a saját lakáshoz jutást vagy a gyermekvállalást. Az apaság fontos számukra, addig halogatják a gyerekvállalást, amíg anyagilag és érzelmileg fel nem készülnek rá.
A hazai férfiak a legemancipáltabbak
A legtöbb magyar férfi nem hisz az egyenlőségben, amikor gyermeknevelésről van szó. A megkérdezettek csupán 40 százaléka ért egyet azzal, hogy egy férfi ugyanolyan jól fel tud nevelni egy gyereket, mint egy nő. Így a románokkal és az olaszokkal együtt a legkonzervatívabb nemzetek közé tartozunk. Ezzel szemben a válaszadók csaknem 90 százaléka jelentette ki, hogy kapcsolataiban fontos az egyenlőség. Ez alapján viszont Magyarország az élen végzett, a leginkább emancipált országnak tekinthető.
A kutatás talán legmeglepőbb eredménye, hogy a fiatal magyar férfiak pénzügyeikben meglehetősen konzervatívak. A megkérdezettek mindössze 7 százaléka vásárolna hitelre a hosszabb távú megtakarítások helyett. Így a magyar férfiak e tekintetben a hollandok és a németek mögött a harmadik helyen állnak Európában.
A Discovery Networks EMEA tanulmánya a minták alapján négy alapvető fiatal férfitípust különböztet meg: a „családfenntartót” (az összes férfi 26 százaléka), a „modern irányítót” (34 százalék), az „énközpontút” (26 százalék) és az „el nem kötelezettet” (14százalék).
Magyarországon az összesített eredményekhez hasonlóan a „modern irányító” típus a leggyakoribb (34 százalék), őket az „énközpontúak” követik (30 százalék). A „családfenntartók” (19 százalék) nálunk kicsit alulreprezentáltak, míg az „el nem kötelezettek” közé az európai átlagnál valamivel többen sorolhatók (17 százalék).
|