Kérdések a Völgyben
2006.06.30. 11:28
Csökkenő állami támogatással, de bővülő programokkal rendezik meg az idei Művészetek Völgyét július 28. és augusztus 6-a között. Az egyik legérdekesebb újdonság a mobiltelefon filmfesztivál lesz, melyen bárki részt vehet egy 20 megabyte-os felvétellel.
Hat falu, ötven helyszín, tíz napon át ezer program és háromezer fellépő a Völgy hivatalos kínálata. A 18. alkalommal megrendezett fesztivál legizgalmasabb és talán egyik legnépszerűbb is az I. Magyar Nokia Mobiltelefon Filmfesztivál lehet, ahol mobilokkal készített filmetűdökkel versenyezhetnek a fesztivál résztvevői.
Egy másik újdonság az Örökség Völgy elnevezésű programsorozat lesz, amely a völgy történelmét, építészeti emlékeit hivatott közelebb hozni a látogatókhoz. Túrákat indítanak ezek megtekintésére, emléktáblákat helyeznek el, illetve kiállítások és vetítések lesznek örökségünk jobb megismerésére.
Öcs ad otthont a világ- és népzenei falunak, ami szintén újítás. A népzenei falut kiegészíti egy ínyencség is, a három napos Csángó Fesztivál, amire Moldvából és Gyimesből érkeznek táncosok, zenészek.
A Krétakör színtársulat szinte eggyé olvadt már a Völggyel, számtalan sikeres előadásuk innen indult útjára, zenekaruk pedig mindig a legnagyobb bulikat adja a Völgy éjszakájában. Most egy új helyszínt a Taliándörögd határában lévő egykori űrtávközlési központot szállják meg. A népnyelvben csak szputnyikként szólított terület most a Krétakör Űrbázis nevet kapja. A programok ehhez kapcsolódóan az ismeretterjesztés, a kommunikáció, és a fantasztikum (kréta)körében zajlanak. „A csillagász álma” című előadás itt jegyzi majd ősbemutatóját is.
A Kapolcsi Fesztivál kapcsán nem lehet megkerülni a pénzügyi források szerzésének kérdéskörét. Hiába produkál a Völgy kétszázezer látogatót, hiába kínál töménytelen magas színvonalú kulturális programot, az állami szerepvállalás alacsony, a szponzorok pedig mindezek ellenére nem látnak fantáziát benne. Márta István fesztiváligazgató elmondta, ha az állami források nem érik el a 60-70 százalékot, akkor lehetetlen megszervezni a Völgyet. Holott a Gazdasági Minisztérium 2004-es felmérése szerint a Művészetek Völgye közel háromszor annyi bevételt indukál az országnak, mint amennyivel az állam támogatja azt.
Míg 2004-ben a Völgy 110 milliós támogatást tudott szerezni a különböző minisztériumoktól, addig az ide völgy 59 milliót kap az államtól. A Balaton Fejlesztési Tanács pályázatán elnyert 5 millió forintról szóló jegyzőkönyvet ma írják alá, hogy a pénzt ez alapján mikor utalják, még kérdéses.
A jegyárak a következőképpen alakulnak:
Napijegy: 1 700.-
10 napos bérlet: 13 000.-
3 napos bérlet: 4 500.-
Forrás: Gondola
|